Programs

Daily Schedule

*All Times are American Central Standard Time (Daylight Time observed)*

Monday – Friday Schedule

5:30 – 6 am – Wagon Traxx -James Coates

6am – Happy When You’re Laughing – Mark Bishop

6:01 – 6:05 am – Listen to the Bible

6:05-6:08 am – “Across Kentucky” (Ky. Farm Bureau)

7-9 am – “Mornings with Box 2 Radio” Pastor Aaron Wilson

10:30 -11 am Family Talk, Dr, James Dobson

11 am-Noon – Challenge Ministries, Bob Martin

Noon- 1 pm – Salt Covenant Hour with Bro Ron Miller

2-2:05 pm – American Family News

2:05 -2:09 pm – USA News Eastern Report

2:10 -2:15 pm – Weekly Sharing from Jonathan Cahn’s Hope of the World

2:45 – 3:00 pm – Faith and Freedom from Liberty Counsel

3:05 pm – Commonwealth Minute, Richard Nelson

5:30-6 pm – Adventures in Odyssey Weekday

6:00 pm -6:01 pm – Happy When You’re Laughing – Mark Bishop

6:01-6:05 pm – American Family News

6:05-6:35 pm – “Wall Builders” with David Barton

8 – 8:30 pm – Unshackled Daily – Mon.,Tue., Thur., Fri.

9-10:30 pm – “Mornings with Box 2 Radio” replay w/ Pastor Aaron Wilson

10:30 – 11:30 “Salt Covenant Hour”  replay w/ the late Bro Ron Miller

 

Special Day Airings:

Monday 9-9:30 am – “Jesus is Lord” Renee Arterburn

Monday 7-8 pm – “It’s A Matter of Time” w/Roger & Bodie Goostree live

Monday 8:30-9 pm – Jesus Vive’ Alonzo and Diana Guanipa

Tuesday 6:30 – 7 am – Morning Glory, Dr, Chukmuma Nnorom

Tuesday 9-9:30 – Immanuel Ministries,  Bro. Phillip Trent

Tuesday 9:30 – 10 am – Rescued, Bro. Dwayne Kidd

Tuesday 5:00 -5:30 pm God School, A K Dixon

Wednesday 9 – 9:30 am – Raise a Hallelujah, Karen Shrewsberry & Jeanie Shelburne

Wednesday 10:00 -10:30 am  Defining Moments – Dr. Steve Rocco

Wednesday 6 -:30 – 8 pm  Bethel Fellowship – Live

Thursday 9-9:30 am -Path Way of Jesus, Bro. Ernie Vincent

Thursday 9:30- 10 am – A Better Way,  Judy Jones

Thursday 10 – 10:30 am – Focus on Conservative Values – Brian Key

Thursday 5- 5:30 pm  Words Matter,  Terry Modl Immanuel Baptist Church

Thursday 6:30 – 7 pm – Hope Through Truth, Bro. David Wells

Thursday 8:30 -9:00 pm  Hope for Today,  Todd Menges and Amigos

Friday 9:30 – 10 am – Voice of the Lord, Bro Billy Douglas

Friday 10:00 – 10:30 – Commonwealth Matters, Richard Nelson

Friday 6:30-7:00 ManUP Grayson County-Aaron Wilson and James Miller

Friday 7 – 7:30 pm – Words Matter Terry Modl, Immanuel  Baptist Church

Saturday Schedule:

8 am – Adventures in Odyssey, Weekend

10am Return to New Life with Karon Lacefield

12 noon – ManUP Grayson County-Aaron Wilson and James Miller

7pm – “It’s A Miracle” w/Cindy Herzog

7:30 pm – Immanuel Ministries w/ Bro. Phillip Trent

9pm -9:30 pm Friends of Israel Today

Sunday Schedule:

7 am – “Potters Hope” w/Wayne Clemmons

7:30 am – Light of  the Gospel, Bro. Billy Laslie

8 am – 8:30 am Hudson Community Church – Live

8:30 – 9 am Shepherd’s House Church, Pastor Jimmy Wilson

9 am – 9:30 Pleasant View Pulpit, Bro Dale Massingale

9:30-10 a.m. Southside Christian Center, Pastor Jack Cockriel

10:00 am – Noon  Bethel Fellowship International

1:30 – 2:00 p.m.- The Rescued, Bro DeWayne Kidd

2:30 – 3:00 pm  Well of Grace, Angie Tucker

3:00 -3:30 pm – Path Way of Jesus, Bro. Ernie Vincent

5 -5:30 pm  – Voice of the  Martyr

5:45-6pm – House of Prayer for All People, Bro. Barry Johnson

7:30 pm – Jesus is Lord w/Renee Arterburn

8 -8:30 pm- Raise a Hallelujah, Karen Shrewsberry & Jeanie Shelburne

8:30- 9 pm Manna Fest- Perry Stone

9 pm – Unshackled

Luke 10:2

And He told them, “The harvest is plentiful, but the workers are few. Ask the Lord of the harvest, therefore, to send out workers into His harvest.



[There are no radio stations in the database]