Daily Schedule

*All Times are American Central Standard Time (Daylight Time observed)*

Monday – Friday Schedule

5:55- 6 am – The Word,  Nicholas Hope

6-6:03 am – “Across Kentucky” (Ky. Farm Bureau)

7-9 am – “Bible Breakfast Club” w/Brother Ron Miller

10:30 -11 am Family Talk, Dr, James Dobson

11 am-Noon – Challenge Ministries, Bob Martin

Noon- 1 pm Wagon Traxx, James Coates

2-2:05 pm – American Family News

2:05 -2:10 pm – Israel in the News

2:10 -2:15 pm – Weekly Sharing from Jonathan Cahn’s Hope of the World

2:15 – 2:30 pm –  Just Thinking, Ravi Zacharias

2:45 – 3:00 pm – Faith and Freedom from Liberty Counsel

3:05 pm – Commonwealth Minute, Richard Nelson

5:30-6 pm – Adventures in Odyssey Weekday

6-6:04 pm – American Family News

6:04-6:34 pm – “Wall Builders” with David Barton

8 – 8:30 pm – Unshackled Daily – Mon.,Tue., Thur., Fri.

9-11 pm – “Bible Breakfast Club” replay w/Brother Ron Miller

11-12 pm.  Janet Medford Today

Special Day Airings:

Monday 9-9:30 am – “Jesus is Lord” Renee Arterburn

Monday  9:30 – 10 am – Spirit of Life Ministry, Bro Darryl Robbins

Monday 10:15 -10:30 – Faith for Living- Chris Romine

Monday 5:00- 5:30 pm Coffee Break- Rough River Youth Development

Monday 7-8 pm – “It’s A Matter of Time” w/Roger & Bodie Goostree live

Tuesday 6:30 – 7 am – Morning Glory, Dr, Chukmuma Nnorom

Tuesday 9-9:30 – Immanuel Ministries,  Bro. Phillip Trent

Tuesday 9:30 – 10 am – Rescued, Bro. Dwayne Kidd

Tuesday  1:00- 1:30 pm Nice Jewish Boy Jonathan Cahn

Tuesday 5:00 -5:30 God School, A K Dixon

Wednesday 9 – 9:30 am – Word of Faith, Bro. David Boils

Wednesday 9:30-10:00 am -Live with Revival, Whitney Ward

Wednesday 7:15-8:30 –  Bethel Fellowship – Live

Wednesday 8:30 – 9:00 pm – Rest of the News , Dr. Frank Simon

Thursday 9-9:30 am -Path Way of Jesus, Bro. Ernie Vincent

Thursday 9:30- 10 am – A Better Way,  Judy Jones

Thursday 10 – 10:30 am – Focus on Conservative Values – Brian Key

Thursday 5:00 – 6:00 pm – Propelling Marriage and Relationships- Kortia Cousin

Thursday 6:30 – 7 pm – Hope Through Truth, Bro. David Wells

Friday 9-9:30 am Where He Leads Me, Dr. Laura Henry Harris

Friday 9:30 – 10 am – Voice of the Lord, Bro Billy Douglas

Saturday Schedule:

8 am – Adventures in Odyssey, Weekend

12 noon – Rest of the News. Dr. Frank Simon

6:00 -6:30 pm – Immanuel Baptist Ministry,  Bro Jim Holhim

6:30 pm – “Take America Back” w/Lee Watts

7pm – “It’s A Miracle” w/Cindy Herzog

7:30 pm – Immanuel Ministries w/ Bro. Phillip Trent

8 pm – Unshackled

8:30 pm – “Let My People Think” w/Ravi Zachariah

9pm – Friends of Israel

Sunday Schedule:

7 am – “Potters Hope” w/Wayne Clemmons

7:30 am – Light of  the Gospel, Bro. Billy Laslie

8 am – Hudson Community Church – Live

9 am – Pleasant View Pulpit, Bro Dale Massingale

9:30 am – Faith Covenant Network, Bro. Jack Cockrel

10:15 am – Bethel Fellowship Ministries

11:30 – 12:30  –  3 Trees Church,Bro Eric Gilbert

12:30 – 1:00 pm – First Church of God – Pastor Terry Ames

3:00 -3:30 pm – Path Way of Jesus, Bro. Ernie Vincent

6 -6:30 pm  – Voice of the  Martyr

7 pm – “Manna-Fest”, w/ Perry Stone

7:30 pm – Jesus is Lord w/Renee Arterburn

8 -8:30 pm- Raise a Hallelujah- Karen Shrewsberry & Jeanie Shelburne

Luke 10:2

And He told them, “The harvest is plentiful, but the workers are few. Ask the Lord of the harvest, therefore, to send out workers into His harvest.